SŠ IVANA MEŠTROVIĆA - Poljana 1, 22320 Drniš, tel: (022) 886 114, fax: (022) 886 933, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Održano natjecanje WorldSkills Croatia 2025.

. Objavljeno u Novosti

U utorak, 18. veljače 2025. u Turističko-ugostiteljskoj školi u Splitu održano je izlučno međužupanijsko natjecanje WorldSkills Croatia 2025. Učenici su se natjecali u strukovnim zanimanjima ugostiteljskih usmjerenja.

Našu školu je predstavljao učenik 3.f razreda, Pero Dunkić. Učenik se natjecao u posluživanju modela zadatka i uspješno predstavio strukovne vještine i školu. Zauzeo je ukupno četvrto mjesto na natjecanju.

Čestitamo učeniku Peri Dunkiću na postignutom rezultatu.

Održane radionice o stresu i ovisnostima u sklopu projekta "Zdravlje umjesto ovisnosti"

. Objavljeno u Novosti

U petak 14.2. i u ponedjeljak 17.2. održane su radionice posvećene stresu i ovisnostima u sklopu preventivnog projekta "Zdravlje umjesto ovisnosti". Cijeli projekt usmjeren je osnaživanju mladih ljudi i pružanju informacija o rizičnim ponašanjima, kao i posljedicama koje takva ponašanja mogu prouzročiti.

Na prvoj radionici su učenici gimnazijskog smjera i elektrotehnike poslušali kraće predavanje o strahovima i stresu. Predstavljeni su im rezultati istraživanja o adolescentima i o tome koji strahovi ih najčešće muče. Učenici su se aktivno uključili u diskusiju o vlastitim strahovima te su putem alata Mentimeter iznijeli i svoja mišljenja. Očekivano, jedan od najvećih izvora stresa bila je škola.

Da bi bolje ovladali svojim stresom, predstavljeno im je nekoliko tehnika za smanjenje stresa, a jednu od njih su i sami isprobali (tehnika 5-4-3-2-1).

[VIDEO] Posjet Arheološkom muzeju i Muzeju iluzija u Splitu

. Objavljeno u Novosti

Učenici prvog, drugog i trećeg razreda opće gimnazije Srednje škole Ivana Meštrovića u pratnji svojih profesorica Marije Radić i Marijane Mijat posjetili su Arheološki muzej i Muzej iluzija u Splitu.

Nakon obilaska stalnog postava Arheološkog muzeja i izložbe 'Memento mori' učenici su se zabavili igrajući se detektiva i pritom otkrivajući božanstva i junake stare Grčke i Rima. Nakon 'ozbiljnog' dijela programa uživali smo u Muzeju iluzija otkrivajući kako ništa nije onako kako se na prvu čini.

Uz pohvale osoblja obaju muzeja za zainteresiranost i dobro ponašanje učenika, vratili smo se kućama puni dojmova, novih spoznaja i dobre energije.

Pozdrav svima do nekog novog putovanja!

Godišnji seminar EPAS škola Hrvatske održan u Zadru

. Objavljeno u Novosti

U Zadru je od 13. do 16. veljače održan ovogodišnji seminar EPAS škola, organiziran pod pokroviteljstvom Ureda EU parlamenta voditelja Marka Boke i u partnerstvu s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj.

Među gostima u programu bili su zastupnice i zastupnici u Europskom parlamentu, ministar Šime Erlić, Boris Jokić iz Instituta za društvena istraživanja Zagreb, TV producent, kreator sadržaja i bivši stažist u Europskom parlamentu Andro Anić, novinari te komunikacijski stručnjaci.

Našu EPAS Srednju školu Ivana Meštrovića Drniš zastupale su nastavnica Martina Jerković senior EPAS ambasadorica i junior EPAS ambasadorica Antonia Lilić.

Naši junior EPAS ambasadori prate rad zastupnice Željane Zovko, koja je za svoj parlamentarni rad proglašena najutjecajnijom hrvatskom zastupnicom i ukupno 19. najutjecajnijom zastupnicom od svih 705 zastupnika u Europskom parlamentu.

Obilježen Dan sigurnijeg interneta 2025. u Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš

. Objavljeno u Novosti

I ove smo godine u Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš obilježili Dan sigurnijeg interneta kroz niz aktivnosti. Program je započeo prošlog tjedna radionicama pod nazivom Ljubav ili ne?, čiji je radni materijal preuzet od Centra za sigurniji internet 2025., a provele su ga maturantice škole Petra Marić i Ivana Čulina.

Istraživanja koja su predstavljena na radionici potvrđuju kako sve veći broj djece i mladih koristi digitalne uređaje, provodi vrijeme na društvenim mrežama i aplikacijama za razmjenu poruka. Time raste i rizik izloženosti sekstingu i eksplicitnom sadržaju. Prema podacima Centra za sigurniji internet, 22% djece u dobi od 12 do 16 godina barem je jednom primilo poruku seksualne prirode, dok je 6% njih takvu poruku poslalo. Najčešće platforme na kojima se odvijaju ovakve aktivnosti su Snapchat i Instagram, iako nijedna društvena mreža nije u potpunosti izuzeta.

Ciljevi ove radionice među mladima bili su: podizanje svijesti o online sigurnosti, razvijanje kritičkog razmišljanja i unaprjeđenje komunikacijskih vještina.

Online radionica "Kako ideju pretvoriti u projekt?" u sklopu Erasmus+ projekta

. Objavljeno u Novosti

U utorak, 4. veljače 2025. godine, održana je završna online radionica iz seta "Kako ideju pretvoriti u projekt?" u okviru Erasmus+ projekta "Hands up for the better Future". Radionica se održala u kabinetu ekonomije naše škole putem platforme Teams s početkom u 12:30 sati.

Tijekom radionice, učenici 2g i 3g su predstavili i analizirali svoje projektne prijedloge uz stručno vodstvo mentorica Meri i Mirte iz LAG More249 te Marije iz LAG Krka, kao i naše nastavnice Martine. Tri učenička tima predstavila su svoja poboljšanja za razrađene projektne ideje:

  • Pokretanje novih sportskih aktivnosti
  • Škola stranih jezika i prostor za kreativne radionice
  • Uređenje malonogometnog igrališta u Gradu Drnišu

Nova EPAS godina započela s inspirativnim online susretom!

. Objavljeno u Novosti

Početak nove kalendarske godine u EPAS programu (Škola ambasador Europskog parlamenta) obilježen je važnim online događajem. Stephen Clark, direktor Generalne uprave za komunikacije i voditelj Ureda za vezu, koji je ujedno zadužen za EPAS program, održao je inspirativno predavanje EPAS ambasadorima.

Tijekom sastanka, g. Clark predstavio je planove razvoja EPAS programa za 2025. godinu te podijelio važne informacije o budućim aktivnostima. Nakon njegovog izlaganja, organizatorica sastanka Nicole Vieringa podijelila je prisutne EPAS ambasadore u grupe i pozvala ih u break-out sobe na platformi Teams kako bi razmijenili iskustva i dobre prakse.

PROGRAMI