Besplatan Office 365 za sve učenike i nastavnike

Dana 19. prosinca 2014. godine u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta objavljena je usluga besplatnog korištenja i instalacije alata Office 365 za sve učenike, učitelje i nastavnike hrvatskih osnovnih i srednjih škola. Rezultat je to suradnje Ministarstva s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom CARNet i tvrtkom Microsoft Hrvatska.

Svim učenicima, učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola ovime je omogućen besplatan pristup alatima Office 365, koji ostvaruju uz korištenje svog elektroničkog identiteta u sustavu AAI@EduHr. Osim samog korištenja usluga Office 365 iz oblaka, svakom učeniku, učitelju i nastavniku omogućena je i instalacija alata Office 365 Pro Plus na pet računala i pet mobilnih uređaja (tableta, pametnih telefona).

Alati Microsoft Office 365 olakšat će komunikaciju između učenika i nastavnika te omogućiti dijeljenje materijala potrebnih za nastavu, čime će se podići učinkovitost procesa učenja. Alati uključuju: pristup e-pošti s 50 gigabajta slobodnog prostora, pristup OneDrive pohrani podataka u oblaku s jednim terabajtom slobodnog prostora po korisniku, Office alate (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), društvenu mrežu Yammer, kao i Lync koji omogućuje audio i video konferencijske pozive te razmjenu poruka. Korisnici se sa svojim podacima prijavljuju na adresi https://office365.skole.hr i time dobivaju pristup svim Office 365 alatima i aplikacijama.

Na konferenciji za novinare ovaj su novi projekt predstavili ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar, pomoćnica ravnatelja CARNeta Branka Vuk i direktor tvrtke Microsoft Hrvatska Ivan Vidaković.

Ovom prigodom prof. dr. sc. Vedran Mornar istaknuo je kako Ministarstvo sustavno radi na unapređenju nastavnog kurikuluma i uvođenju suvremenih tehnologija u svakodnevnu nastavu. "Besplatni alati Office 365 uklapaju se u naše aktivnosti promicanja korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija u nastavnim i poslovnim procesima škola, s ciljem modernizacije i unapređenja obrazovanja u Hrvatskoj, a podržat će i aktivnosti na nacionalnom projektu e-Škole. Suradnjom s Microsoftom, osigurali smo svakom učeniku, učitelju i nastavniku instalaciju alata Office 365 Pro Plus na pet računala i pet mobilnih uređaja (tableta, pametnih telefona). Kada bismo kupovali ove alate koje su učenici i nastavnici dobili na slobodnu uporabu to bi nas koštalo 17 milijuna eura godišnje", izjavio je ministar.

Direktor tvrtke Microsoft Hrvatska Ivan Vidaković izrazio je zadovoljstvo što u suradnji s Ministarstvom i CARNetom imamo priliku doprinijeti poboljšanju nastavnih aktivnosti u hrvatskom školstvu te naglasio kako je Microsoftu ulaganje u obrazovanje jedan od najvažnijih zadataka. Korištenjem modernih tehnologija te programa i alata koje nudi Office 365 učenici će biti spremni za izazove modernog doba te će imati kompetencije koje traže današnji poslodavci.

Pomoćnica ravnatelja CARNeta Branka Vuk objasnila je da je Office 365 jedna u nizu usluga u oblaku dostupnih CARNetovim korisnicima te istaknula: "Ovime su upotpunjene usluge dostupne kroz Microsoft download centar pri CARNetu, kroz koji su našim korisnicima već niz godina za preuzimanje ponuđeni Microsoftovi softverski alati za koji CARNet osigurava podršku. Posebno mi je drago što će ovom novom uslugom, osim škola kao institucionalnih korisnika, i individualni korisnici dobiti više od 500.000 licenci za korištenje Office alata u oblaku i na svojim osobnim digitalnim uređajima. Tu nećemo stati, već aktivno nastavljamo proširivanje usluga prateći potrebe korisnika, kroz već postojeće, ali i projekte u razvoju, poput e-Škola, Učionica budućnosti i brojnih drugih na kojima uspješno surađujemo s partnerima poput Microsofta".