Učenici Srednje škole Ivana Meštrovića u istraživačkom projektu na otoku Silbi

Petnaest gimnazijalaca od 1. do 4. razreda Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš provelo je ovog mjeseca pet dana (uključujući putovanje) na otoku Silbi, sudjelujući u projektu pod naslovom „Mladi misle (na) plavo“ kojeg je od nedjelje do četvrtka (9. do 13. listopada) provela Udruga istraživača mora „20 000 milja“ iz financijskih sredstava EU fondova. Trodijelni edukativni program sastojao se od radionica, eksperimenata, predavanja, istraživanja na ronilačkom brodu, pa i samog ronjenja.

Ponudu koju nam je poslala Udruga smo rado prihvatili, jer smo prepoznali dobre sadržaje, a sav program je do detalja bio je besplatan za naše učenike. Putovanje je organizirala pedagoginja Škole, a učenici su se u nedjelju, vođeni drugom suradnicom u nastavi, školskom knjižničarkom, okupili u Drnišu ispred škole te su krenuli prema Zadru. Do dolaska katamarana za Silbu, u Zadru su posjetili „Morske orgulje“ i instalaciju „Pozdrav Suncu“.

Prvi dan na Silbi su proučavali more te njegovu fiziku, geologiju i kemiju. U utorak su se bavili postankom života, biologijom i generalno istraživanjem mora. U srijedu su proučavali bioraznolikost i neraskidivost veze između ljudi i mora.

Program su vodili biolozi, kemičari i geolozi istraživačkog usmjerenja, a uz puno učenja, bilo je i slobodnog vremena za odmor i kupanja, pa je ovaj radni izlet, uz dobar smještaj i hranu, bio poticajan za naše učenike, za njihov budući život i rad, kao i moguće odluke o budućim zanimanjima i studiju.

Uz naše fotografije ispod članka, prilažemo linkove bogate slikama i opisima aktivnosti koje su na Facebook stranicu Udruge „20 000 milja“ objavili naši domaćini na Silbi.

Tekst: Lea Budanko, učenica 2.g, ekonomska škola
Fotografije: Robertina Hrstić, mag.bibl.