Posjet maturanata Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš Hrvatskom narodnom kazalištu Šibenik

Učenici četvrtih razreda Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš (elektrotehničari, ekonomisti i gimnazijalci) posjetili su 31.1.2022. Hrvatsko narodno kazalište u Šibeniku te pogledali gostujuću predstavu „Gospoda Glembajevi“ u izvedbi zagrebačkog Dramskog gradskog kazališta „Gavella“.

U Šibenik su ih povele profesorica hrvatskog jezika Irena Vranjković i školska knjižničarka Robertina Hrstić.

Predstava je trajala puna tri sata, a drama Glembajevi je dijelom nastavnog plana i programa te postoji velika vjerojatnost da se isto Krležino djelo nađe i na maturi kao tema eseja iz hrvatskog jezika.

Citiramo tekst samog kazališta Gavella o njihovoj izvedbi predstave:

"Kompleksno tkivo ovog velikog dramskog teksta sjedinjuje motive društvene nepravde, zloupotrebe bogatstva, neodgovornosti i razuzdanosti s motivima degeneracija, hipertrofirane osjetilnosti, erotičke i estetske, umjetničke otuđenosti od vlastite sredine, sterilne moralne izdvojenosti.... U predstavi igraju: Darko Stazić kao Naci Glembay, Bojana Gregorić kao barunica Castelli, Amar Bukvić kao Leone Glembay, Dijana Vidušin, Darko Milas, Ozren Grabarić, Sven Medvešek, Hrvoje Klobučar, Andrej Dojkić i Nikola Baće. Scenograf je Zlatko Kauzlarič Atač, kostimografkinja Marita Ćopo, autor glazbe Matej Meštrović, a oblikovatelj svjetla Zdravko Stolnik. Predstavu je režirao Miroslav Međimorec."

Kako su učenici doživjeli i ocijenili ova kulturni izlet u HNK Šibenik, provjerili smo anketom koju smo proveli među četvrtašima elektrotehnike i gimnazije. Pročitajte njihove zanimljive odgovore!

Mario Š., 4.b

„Moja reakcija je bila dobra, to nam je je dobro došlo da malo odemo iz Drniša, da vidimo Šibenik kao grad i da vidimo što nam kazalište može ponuditi. Kazalište baš i nije popularno među mojim prijateljima. Od predstave sam očekivao da će biti zanimljiva s puno zapleta i na kraju su moja očekivanja ispunjena. Najbolji glumac mi je bila Bojana Gregorić, ima par poznatih glumaca iz hrvatskih serija. Planiram ići na maturu i smatram da će mi ova predstava puno pomoći. Najviše mi se svidio 3. čin kad je došlo do saznanja kakva je zapravo obitelj Glembay. Predstava je bila dobra i zanimljiva te se nadam da ćemo u budućnosti otići i na ostale predstave. „

Ivan G., 4.b

„Moja reakcija je bila dobra zato što smo se maknuli malo od škole i napravili mali izlet, a kazalište baš i nije popularno u mom društvu. Predstava je ispunila sva moja očekivanja samo što je malo predugo trajala. Najbolji glumac mi je bio Amar Bukvić . Ima poznatih glumaca iz nekih serija, sapunica i sl. Ova predstava vjerojatno će mi poslužiti na maturi zato što mislim da B razina uključuje ovu lektiru. Malo je predugo trajalo po mome mišljenju trebala bi trajati oko nekih sat i pol. Najviše mi se svidio 3. čin zato što je kraj i radnja je najuzbudljivija. Sve u svemu predstava je bila dobra, glumci su odradili svoj posao i bilo je zanimljivo.“

Matej J., 4.a

„Reakcija je bila dobra i veselio sam se što ćemo ići. Kazalište baš i nije popularno u krugu mojih prijatelja, ali ja inače volim ići u kazalište. Očekivao sam da će predstava biti zanimljiva i bila je, očekivao sam da će glumiti profesionalni glumci i očekivanja su mi ispunjena. Najbolji glumac mi je bio čovjek koji je glumio Leona Glembaya. Svi glumci su mi poznati iz drugih serija. Ovo će mi poslužiti na maturi. Smatram da je dovoljno trajala zato što je bilo zanimljivo. Najviše mi se svidio 3. čin zato što je bio najzanimljiviji. Predstava je bila odlična.“

Lucija T., 4.a

„ Nisam baš bila oduševljena zato što idemo u kazalište zbog toga što sam mislila da neće biti baš zanimljivo. Kazalište do sada nije bilo popularno u krugu moje generacije, ali mislim da se to sada promijenilo. Očekivala sam da predstava neće biti tako zanimljiva, ali mi je čak nadmašilo očekivanja. Najbolji lik mi je bio Leon Glembay. Većina glumaca mi je poznata iz ostalih serija. Sigurno će mi ova predstava poslužiti na maturi. Predstava je čak prebrzo završila. Najviše mi se svidio 3. čin zbog svađe Glembayevih i sl. Predstava mi se svidjela, ostavila je bolji dojam na mene nego knjiga zato što sam više zapamtila.“

Josipa Lj., 4.a

„Kad sam saznala da idemo u kazalište bila sam sretna i mislim da kazalište baš i nije popularno u mom društvu. Očekivala sam da će predstava biti dobra i interesantna zbog lektire i očekivanja su ispunjena. Najbolji glumac mi je bio glumac koji je glumio Leona. Glumci su mi poznati iz drugih serija. Smatram da će mi poslužiti na maturi, zato što mi je pomogla da bolje shvatim lektiru. Smatram da je ipak malo predugo trajala. Najviše mi se svidio 3. čin zbog toga što se svašta dogodilo. Predstava je bila zanimljiva zbog radnje i nije bilo dosadno.“

Mia M., 4.a

„Bila sam oduševljena što idemo u kazalište, a u krugu mojih prijatelja popularnije je kino od kazališta. Od predstave sam očekivala da će biti dobra i sva su mi se očekivanja ispunila. Najbolji glumac mi je bio Amar Bukvić. Glumci su mi poznati iz domaćih serija. Ova predstava će mi poslužiti na maturi zato što će vjerovatno biti popraćena nekim esejom. Predstava je trajala 3 sata i nije mi bilo dosadno zato što je bilo užasno zanimljivo. Najviše mi se svidio zadnji čin zato što se radnja isprepletala. Predstava mi je bolja od knjige zato što sam bolje zapamtila.“

Tekst i anketa: Lea Budanko, učenica 1.g (ekonomska)

Fotografija: Robertina Hrstić, mag.bibl.