Srednja škola Ivana Meštrovića obilježila "Dane kruha i plodova zemlje"

Srednja škola Ivana Meštrovića Drniš obilježila je "Dane kruha i plodova zemlje" kroz nekoliko aktivnosti u više dana tijekom listopada. Uvod u završnu manifestaciju, koja se održala 27. listopada 2021. tijekom velikog, produženog odmora ispred glavne školske zgrade na glavnom gradskom trgu Poljani bilo je istraživanje o kruhu iz različitih aspekata koje su obavili učenici 2.g (ekonomske) i istraživanje zaključili prigodnim plakatom izloženim u hodniku škole. Plakat su izrađivali: Ivan Čulina, Šimun Dželalija, Ante Malenica, Danijel Mihaljević i Duje Vranjković.

Prostor glavne školske zgrade u prizemlju su plodovima zemlje, u duhu jeseni, uredile učenice prvog razreda ekonomske škole Lea Budanko, Ana Dvorski, Josipa Goreta te učenice trećeg ekonomske Gabriela Bitunjac, Mia Džapo, Lana Elez i Ela Vukušić. Stol ukrašen plodovima aranžirao je prof. Siniša Jelovčić s drugim razredom elektro-obrta te s prvim i drugim razredom konobara.

Nositelji ovih zbivanja u okviru školskog kurikuluma su nastavnici prof. Ivana Juričev Jelovčić, prof. Siniša Jelovčić, prof. Veronika Kosor i školska knjižničarka Robertina Hrstić, mag. bibl.

Učenike je najviše razveselila završna manifestacija u kojoj je bilo "šušura" i hrane, a i svećenički blagoslov jela i Škole.

U prigodnom programu najavu su pročitali učenici u narodnim nošnjama Lea Budanko 1.g, Mihovil Hrstić 3.g i Marija Ikica 2.m, a zatim je drniški kapelan Župe Gospe od Ružarija, svećenik fra Ante Prološčić, blagoslovio hranu, školu i sve nazočne.

Potom su učenici i nastavnici pozvani na čašćenje slanim i slatkim krušnim proizvodima, koje su neki od njih dragovoljno ispekli, dok su dvije pekarnice donirale svoje slane proizvode. Stol su profesionalno uredili učenici prvog razreda konobara Kristijan Barišić, Mateo Burečić, Marko Čupić i Maro Vukušić, vođeni svojim mentorom prof. Sinišom Jelovčićem.

Kolače su ispekli: Noa Brakus (1.a), Nika Duvančić (2.a), Anamarija Jukica (2.a), Matea Šuljak (2.a), Anđelina Baričević (3.a), Lea Budanko (1.g), Marija Begonja (2.g) i prof. Ivana Juričev Jelovčić.

Obližnje pekarnice "Kalun" i "Vlaić" donirale su za ovo čašćenje svoje slane proizvode koje učenici inače rado kupuju kao školsku marendu.

Ovaj sveukupni proces obilježavanja "Dana kruha i plodova zemlje" podsjeća nas kako je lijepo i ispunjujuće zajedno doprinijeti događaju obilježenom kulturom, etnologijom, ekologijom i sviješću o povezanosti svega stvorenog okupljenog oko nastanka i konzumacije proizvoda majke zemlje.

Tekst: Lea Budanko, 1.g (ekonomska)
Fotografije: Siniša Jelovčić, prof.