LIDRANO 2021. – Županijska smotra literarnog, dramskog i novinarskog izraza učenika osnovnih i srednjih škola

Županijska smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola „LiDraNo 2021.” održana je 17. ožujka u organizaciji OŠ „Vidici” iz Šibenika.

Županijsko povjerenstvo za organizaciju ovogodišnjeg LiDraNa odlučilo je da se literarni, samostalni novinarski izraz i pojedinačni scenski nastupi (krasnoslov, monolog, govor) održe na daljinu (online) preko platforme Zoom. Za svaku kategoriju sastavljeno je posebno povjerenstvo u kojem su bili istaknuti novinari, pjesnici, glumci, a posebnu ulogu imala je državna izbornica Franka Klarić, glumica HNK Šibenik.

Bio je ovo uistinu poseban LiDraNo, ali tim više ponosni smo što smo se i u ovim uvjetima uspjeli okupiti i očuvati ovu vrijednu tradiciju promicanja literarnog, novinarskog i dramsko-scenskog izraza na hrvatskom jeziku. U ovim izvanrednim okolnostima broj škola koje su sudjelovale bio je manji nego inače, no učenici i njihovi mentori ustrajali su u kreativnom radu te pomogli da se nastavi kontinuitet ove vrijedne smotre. Pripreme nisu bile jednostavne s obzirom na uvjete u kojima su škole djelovale.

Sudionici (i pobjednici) županijskog Lidrana Šibensko-kninske županije javljali su se šibenskoj komisiji preko Zooma iz Školske knjižnice Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš.
Na slici su: Jere Skelin (2.a), Antonio Tarle (2.a), Luka Bitunjac (2.b), Marta Bilić (3.a) i prof. Irena Petrović Vranjković (mentorica).

Najbolji od sudionika predloženi su za Državnu smotru LiDraNo 2021. Među predloženima u kategoriji literarnog rada su i naši učenici: prvo mjesto županijskog Lidrana u literarnom stvaralaštvu osvojio je Luka Bitunjac (2.b, elektrotehnika), a treće mjesto Marta Bilić (3.a, gimnazija), oboje pod mentorstvom profesorice Irene Petrović Vranjković. Pohvale jednako zaslužuju i učenici iz 2. a razreda – Jere Skelin i Antonio Tarle.

Smotra je završila s nadom i željom da se dogodine opet vidimo, ali u puno boljim uvjetima.

Fotografija: Robertina Hrstić, mag.bibl.
Tekst: Irena Petrović Vranjković, prof.