Smiješak, snima se!

U petak, 22.11.2019. u II. gimnaziji u Splitu nalazilo se neobično mnogo novinara. I nisu tamo bili zbog štrajka, ne, već zbog matematike. Projekt „Bus znanja“ vijest je koja je eksplodirala zadnjih dana u našim lokalnim vijestima i na portalima.

Radi se o suradnji triju škola, II. gimnazije i III. gimnazije iz Splita te Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš na projektu kojim se promovira matematika i popularizira njezina korisnost u svakodnevnom životu.

Ako ste slučajno primijetili neke zanimljive i poučne plakate u Prometovim autobusima, za njih su zaslužni upravo učenici ovih škola. Oni već više od tri mjeseca vrijedno izrađuju plakate na kojima jasnim jezikom predstavljaju matematičke teme primjenjive svakome svakoga dana. Tako ste u busevima mogli naučiti, ako ste pozorno gledali, kako izračunati postotak sniženja cijene, kako izraziti emocije preko geometrijskih likova, što je Gaussova dosjetka ili broj pi.

Ako do sada niste uočili ove plakate, obratite pozornost jer uskoro će vam predstaviti nova korisna znanja - kako izračunati vjerojatnost dobitka na lotu ili svježinu jaja, kako odabrati najbolji kredit ili kako se matematikom boriti protiv Alzheimera i bubrežnog kamenca.

Kada je medijima poslana vijest o ovome projektu, iznenadili su i nas brzinom svoje reakcije i željom za intervjuima! Tako smo u petak dali intervju za Slobodnu Dalmaciju, Regionalni dnevnik i Županijsku panoramu, a u utorak ujutro (26.11.) možete pogledati prilog o projektu u emisiji Dobro jutro, Hrvatska!

Cijeloj su medijskoj pompi prisustvovali učenici svih triju škola partnera sa svojim mentorima. Učenici su isprva bili nešto sramežljiviji, ali glas se ubrzo opustio pred škljocanjem aparata i mikrofonom. Nije lako biti zvijezda!

Vrijedi istaknuti najzaslužnije za ovaj projekt, učenike i njihove mentore.
Učenici koji sudjeluju u projektu: Anja Kovač, Lucija Rajčić, Anamarija Markić, Barbara Mlačić, Mia Banovac, Leona Pavlović, Lana Kasalo, Vid Stefen Zanchi, Petra Čulić, Lara Janjić, Frane Varnica, Lovre Vrvilo, Ananda Đuranović, Lara Bulić, Lana Novak, Andrea Dražić, Laura Balić, Ivo Pivčević, Klara Juras, Karla Žeravica, Sara Dominika Utrobičić, Ivana Gojsalić (II. gimnazija); Marta Bilić, Magdalena Elez, Wanessa Goreta (SS Ivana Meštrovića Drniš); Ivana Oreb, Martina Dadić, Adriana Tičina (III. gimnazija).

Mentori: Olga Nerlović, Gabrijela Malenica i Zlata Bilandžija (SS Ivana Meštrovića Drniš); Mia Milun i Anastazija Pažanin (III. gimnazija); Sanja Vitaljić, Karmen Šesnić i Sanda Ilić (II. gimnazija)

Vijesti s portala, do sada objavljene, možete pogledati na sljedećim poveznicama: