Jednodnevni (stručni) izlet u Gospić

Dana 12. travnja 2019. godine učenici 2.a, 2.b, 2.dh, 3.a i 3.b. razreda naše škole išli su na jednodnevni (stručni) izlet u Gospić. U pratnji su bile nastavnici i razrednici: Ivana Grabić Marin, Marija Kisić, Marija Mazalin, Josipa Brakus, Alen Tomić i nedavno umirovljena kolegica Ljiljana Bjegović.

Prema Školskom kurikulumu realizirali smo posjet spomen domu Dr. Ante Starčeviću – Ocu domovine u Velikom Žitniku, te posjetili MC Nikola Tesla u Smiljanu.

Voditelji muzeja upoznali su nas sa likom i djelom Starčevića i Tesle. Prošli smo njihovim rodnim kućama i upoznali se s djetinjstvom, odrastanjem i školovanjem dvaju velikana hrvatske povjesti. Svaki je dao ogromni doprinos svom narodu i njegovom napretku.

Prisjetimo se citata Dr. Ante Starčevića:

“Kada se ne može činiti dobro, dosta je da se ne čini zlo.”

“Jedino uz samostalnost mogu cvasti narodi, zemlje i gradovi.”….

Nikola Tesla je bio najveći svjetski izumitelj. Imao je više od 700 izuma. Tesla je zaslužan za nastanak modernog svijeta, izuma iz područja elektrotehnike i drugih područja kao što su: daljinsko upravljanje, aeromobil, radar, bežični prijenos energije, gromobran, točkasti elektronski mikroskop, korištenje energije atoma, korištenje sunčeve energije i energije iz ionosfere, korištenje X zraka, detektor laži, umjetne munje (obične i loptaste), hladnjak, laseri, roboti, neonsko osvjetljenje, pisaći stroj pokretan ljudskim glasom, džepni oscilator, uređaj za komunikaciju s drugim svjetovima, navigacijski sustav, neprobojni energetski zid, fontana, električni automobil, Internet, radio ...