SŠ IVANA MEŠTROVIĆA - Poljana 1, 22320 Drniš, tel: (022) 886 114, fax: (022) 886 933, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Održano III. međužupanijsko stručno vijeće za sektor Ekonomija, trgovina i poslovna administracija

. Objavljeno u Novosti

Dana 26. lipnja 2025. godine, na platformi Microsoft Teams, održano je III. Međužupanijsko stručno vijeće (MŽSV) nastavnika iz županija Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske, u obrazovnom sektoru Ekonomija, trgovina i poslovna administracija – podsektor poslovna administracija.

Organizator skupa bila je Srednja škola Ivana Meštrovića Drniš, a skup je vodila Martina Jerković, univ.spec.oec., uz sudjelovanje 30 nastavnika iz navedenih županija te niza stručnih predavača.

Sudionici su imali priliku slušati vrlo aktualna i stručna predavanja, a dnevni red obuhvaćao je pet tematskih cjelina:

  1. Motivacija kao alat uspjeha - Tatjana Bašić i Kristina Kojić Pavin (Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar),
  2. Komuniciranje s medijima - Vlatka Vučić-Marasović (Zadarska županija),
  3. Uloga sudionika u školskom okružju - Kristina Vukošić Popov (Ekonomska škola Šibenik),
  4. Regionalni GLOBE sastanak za Europu i Euroaziju 2024. - Sandra Serdarević (Ekonomska i trgovačka škola Dubrovnik),
  5. Predstavljanje projekata Culturewalk i Osjeti Makarsku - Marinela Bušelić (Srednja strukovna škola Makarska).

Obrazloženje

Ad1) Kvalitetan pristup motivaciji učenika - Poseban naglasak stavljen je na metode koje potiču učenike na aktivno sudjelovanje, samostalnost i suradnju – poput rada u parovima, grupama, istraživačkog učenja i debatnih aktivnosti. Kroz konkretne primjere i primjenu digitalnih alata, pokazano je kako učenike potaknuti na učenje koje je smisleno i povezano s njihovim interesima.

Ad2) Medijska pismenost i javni nastup - U izuzetno zanimljivom izlaganju o komuniciranju s medijima, sudionici su upoznati s pravilima javnog i kriznog nastupa, tehnikama upravljanja tremom te značajem profesionalne komunikacije. Analizirani su primjeri dobre i loše prakse, a poseban naglasak stavljen je na odgovornost u iznošenju informacija, kako u medijima, tako i na društvenim mrežama.

Ad3) Mentalno zdravlje i uloga nastavnika - U okviru teme o ulozi sudionika u školskom okružju, naglasak je stavljen na prepoznavanje poremećaja u ponašanju učenika te važnost rane intervencije i suradnje sa stručnim službama. Istaknuti su podaci iz relevantnih istraživanja (npr. WHO) koji upozoravaju na porast psiholoških teškoća kod mladih, te važnost preventivnih programa i poticajne školske klime.

Ad4) GLOBE projekti i ekološka osviještenost - Tijekom GLOBE sekcije predstavljeni su inovativni projekti učenika iz Dubrovnika, poput mjerenja kakvoće mora u uvali Lapad i edukacije o vrstama oblaka kroz povezivanje s kulturnim znamenitostima. Projekti su izvrstan primjer povezivanja znanstvenog istraživanja s lokalnom zajednicom i održivim razvojem.

Ad5) Kreativne baštinske inicijative iz Makarske - Na kraju su predstavljeni Erasmus+ projekti Culturewalk i Osjeti Makarsku, kroz koje su učenici istraživali i interpretirali lokalnu kulturnu baštinu kroz digitalne vodiče, radionice storytellinga i izrade tradicionalnih proizvoda. U projektima je ostvaren spoj edukacije, turizma i lokalne suradnje s gospodarstvom.

Skup je bio izrazito uspješan, obogaćen praktičnim primjerima, stručnim uvidima i razmjenom iskustava. Potvrđena je važnost međužupanijske suradnje u strukovnom obrazovanju i kontinuiranog stručnog usavršavanja nastavnika u skladu s aktualnim izazovima obrazovnog sustava.

Voditeljica Međužupanijskog stručnog vijeća
za županije Zadarsku, Šibensko-kninsku,
Splitsko-dalmatinsku i Dubrovačku-neretvansku županiju

Martina Jerković univ.spec.oec.

PROGRAMI