SŠ IVANA MEŠTROVIĆA - Poljana 1, 22320 Drniš, tel: (022) 886 114, fax: (022) 886 933, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Mladi i mentalno zdravlje u digitalnom dobu: Parlaonica i video uratci učenika u sklopu Erasmus+ projekta

. Objavljeno u Novosti

U sklopu Erasmus+ projekta “Hands up for a Better Future” (2024-1-HR01-KA154-YOU-000210519), učenici Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš (smjer ekonomist) i Ekonomske škole Šibenik (smjer komercijalist) pokazali su iznimnu angažiranost i spremnost na suočavanje s izazovima današnjice. Projekt je usmjeren na razvoj ključnih kompetencija mladih, posebice kritičkog mišljenja, digitalne pismenosti i mentalne otpornosti, u kontekstu sveprisutnog utjecaja tehnologije i društvenih mreža.

Jedna od središnjih aktivnosti projekta bila je Parlaonica održana 9. svibnja 2025. godine u Šibeniku, na aktualnu i često raspravljanu temu: „Jesu li društveni mediji štetni za mentalno zdravlje?

Događaj je okupio dvije timski organizirane grupe učenika – afirmacijsku stranu, koju su predstavljali učenici Ekonomske škole Šibenik, te negacijsku stranu, koju su branili učenici naše škole. Iako su debatirali o stavovima koji možda nisu bili u skladu s njihovim osobnim mišljenjem, svi su sudionici pokazali visoku razinu pripreme, sposobnost analitičkog razmišljanja, argumentirane rasprave, ali i poštovanje sugovornika – što je ključno za kvalitetnu javnu komunikaciju i demokratsku kulturu.

Parlaonica je otvorila brojna važna pitanja koja su posebno relevantna za mlade:

  • Koliko vremena provodimo na društvenim mrežama?
  • Kako to utječe na naše samopouzdanje i emocionalno zdravlje?
  • Postoji li granica između korisnog i štetnog digitalnog sadržaja?
  • Kako izgraditi zdravu ravnotežu između virtualnog i stvarnog života?

U pripremama za raspravu, učenici su dodatno pokazali svoju kreativnost kroz snimanje dva kratka filma na temu mentalnog zdravlja i tehnologije. U oba videa, učenici se osvrću na svakodnevne izazove koje donosi digitalno okruženje, ali i nude vlastite prijedloge za rješenja: “Nije kriv AI” – Pogledaj video i “Antistres inteligencija” – Pogledaj video.

Filmovi prikazuju kako se mladi nose s modernim tehnologijama, pritiscima savršenstva na društvenim mrežama, ali i kako pronalaze načine za samopomoć, unutarnju stabilnost i emocionalnu snagu. Kombinacijom glume, montaže i poruka koje potiču na razmišljanje, učenici su jasno pokazali koliko su svjesni problema i koliko im je važno mentalno zdravlje – vlastito, ali i svojih vršnjaka.

Ova aktivnost nije samo nastavna ili projektna obveza – to je živi dijalog s mladima o temama koje ih oblikuju. U vremenu kada se sve više govori o emocionalnim izazovima adolescencije i pritiscima koje donosi virtualni svijet, projekti poput ovoga ključni su za stvaranje sigurnog prostora za razgovor, učenje i rast.

Projekt “Hands up for a Better Future” nastavlja se kroz dodatne radionice, istraživačke zadatke i suradničke aktivnosti.

PROGRAMI