Obilježen Dan sigurnijeg interneta 2025. u Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš
I ove smo godine u Srednjoj školi Ivana Meštrovića Drniš obilježili Dan sigurnijeg interneta kroz niz aktivnosti. Program je započeo prošlog tjedna radionicama pod nazivom Ljubav ili ne?, čiji je radni materijal preuzet od Centra za sigurniji internet 2025., a provele su ga maturantice škole Petra Marić i Ivana Čulina.
Istraživanja koja su predstavljena na radionici potvrđuju kako sve veći broj djece i mladih koristi digitalne uređaje, provodi vrijeme na društvenim mrežama i aplikacijama za razmjenu poruka. Time raste i rizik izloženosti sekstingu i eksplicitnom sadržaju. Prema podacima Centra za sigurniji internet, 22% djece u dobi od 12 do 16 godina barem je jednom primilo poruku seksualne prirode, dok je 6% njih takvu poruku poslalo. Najčešće platforme na kojima se odvijaju ovakve aktivnosti su Snapchat i Instagram, iako nijedna društvena mreža nije u potpunosti izuzeta.
Ciljevi ove radionice među mladima bili su: podizanje svijesti o online sigurnosti, razvijanje kritičkog razmišljanja i unaprjeđenje komunikacijskih vještina.
Kroz radionicu, učenici su naučili prepoznati razliku između sekstinga i sekstorzije (sextortion), osvijestili su potencijalne rizike i posljedice te stekli alate za postavljanje osobnih granica i traženje pomoći u neugodnim situacijama. Reakcije učenika bile su iznimno pozitivne! Maturanti su aktivno sudjelovali u diskusijama, a na kraju su ispunili anketu o temama obrađenim u radionici.
Učenici prvih razreda smjer ekonomisti izradili su promotivne letke povodom Dana sigurnijeg interneta koristeći alat Canva. Letci sadržavaju ključne informacije o sigurnosti na internetu, a učenici su preuzeli službenu maskotu kampanje Ally sa stranice Better Internet for Kids, pritom poštujući autorska prava i pravila digitalne etike.
Osim toga, provedena je radionica među učenicima prvog, drugog i četvrtog razreda na temu prepoznavanja phishing prijevara, čime su potaknuti na kritičko promišljanje o online sigurnosti. Na satovima je bilo riječi o pravima učenika prema Općoj uredbi o zaštiti podataka (GDPR), uključujući: Pravo na pristup informacijama, Pravo na ispravak netočnih podataka i Pravo na prijavu zloupotrebe podataka nadležnim institucijama (AZOP). Istaknuta je i važnost korištenja snažnih lozinki te odgovornog ponašanja na internetu. Učenici su sve aktivnosti proveli uz mentorstvo nastavnice Martine Jerković te pokazali kako odgovorno korištenje interneta i digitalnih tehnologija može pridonijeti sigurnijem online okruženju za sve nas!
Fotografije možete pogledati na poveznici OVDJE.