EPAS i eTwinning programi predstavljeni na konferenciji „Ljudska prava i mentalno zdravlje u 21. stoljeću"
Dana 4. prosinca 2024., u Sveučilišnom centru za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu, održana je Stručno-znanstvena konferencija „Ljudska prava i mentalno zdravlje u 21. stoljeću“. Organizatori konferencije bili su Sveučilišni centar za integrativnu bioetiku Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska zajednica inovatora, Hrvatski institut za istraživanja i edukaciju o mentalnom zdravlju te Centar za potporu i inkluziju u zajednici. Predsjednica organizacijskog odbora, mr. sc. Andreja Marcetić, uz članove prof. dr. sc. Hrvoja Jurića i prof. dr. sc. Miljenka Šimprage, okupila je više od 100 sudionika.
Stručnjaci iz obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi, civilnog društva i akademske zajednice raspravljali su o važnosti promicanja inkluzije i ljudskih prava kao ključnih temelja za dobro mentalno zdravlje.
Jedan od naglasaka konferencije bio je prikaz školskih projekata koji doprinose inkluzivnom i poticajnom obrazovnom okruženju. Profesorica Martina Jerković online je predstavila rad „Primjeri dobre prakse u poticanju inkluzivnog okruženja u strukovnim školama – Projekti usmjereni na ljudska prava i mentalno zdravlje učenika“. Kroz primjere iz Srednje škole Ivana Meštrovića Drniš, profesorica je sudionicima pokazala kako ERASMUS+ i eTwinning projekti doprinose očuvanju dobrobiti mladih i razvoju inkluzivnih obrazovnih praksi.
Posebno lijep bio je humanitarni dio konferencije, gdje su radovi Jelene Perković, osobe s invaliditetom, prikazali kako umjetnost može biti snažan alat za osobni rast i društvenu inkluziju. Zaključci konferencije naglašavaju da inkluzija nije samo moralni imperativ, već i ključ za stvaranje zdrave i snažne zajednice.
Za više informacija o konferenciji, pogledajte OVDJE, OVDJE ili OVDJE.