Sudjelovanje u programu "Potencijali zajednice"

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva 2020. godine je pokrenula program "Potencijali zajednice" s ciljem poticanja suradnje među dionicama u lokalnoj zajednici. Polazna ideja programa je: svaka zajednica ima brojne još uvijek neotkrivene potencijale, a najvrjedniji od njih su ljudi koji su kreatori pozitivnih promjena. Kako bi se ova ideja i ostvarila, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva okupila je veći broj lokalnih zajednica koje su izrazile želju za ostvarivanjem vlastitih pozitivnih ciljeva.

Među gradovima-sudionicima je Drniš čija je gradska uprava u suradnji s našom školom uključena u aktivnosti programa od kojih je prva bila radni sastanak u Zadru u periodu od 29.9. do 1.10. Uz Drniš, na sastanku su sudjelovali predstavnici Šibenika, Zadra, Biograda, Karlovca, Slunja, Duge Rese i Paga. Atmosferu sa sastanka možete pogledati u fotogaleriji OVDJE.

Svaki grad su predstavljale dvije skupine - jednu su sačinjavali mladi ljudi - učenici srednjih škola, a drugu osobe starije od 65 godina. Našu školu predstavljale su četiri učenice 2.A razreda: Karla Stojanović, Karla Matić, Roza Škarica i Tamara Bačić koje je pratila školska psihologinja Marijana Mijat. Uz njih su bile dvije predstavnice Grada Drniša i četiri umirovljenice s drniškog područja.

Dva radna dana protekla su u obilježavanju Europskog dana filantropije tako da su u ponedjeljak učenice s ostalim sudionicima analizirale pozitivne i negativne strane svojega grada i predlagale promjene koje bi unaprijedile život svih stanovnika. Za kraj prvog dana izrađeni su plakati koji predstavljaju vizije naših gradova, dok se drugoga dana susreta u skupinama raspravljalo o pojmovima filantropije, dobročinstva i općenito dobrih djela koja činimo i doživljavamo.

Za mjesec dana sudionici će održati i drugi radni sastanak na kojem će nastaviti planirati pozitivne pomake u svojim lokalnim zajednicama.